Arka Locus

Jak wygląda mój proces tworzenia strony internetowe

Krok I - wycena strony www i ustalenie szczegółów

Tworzenie stron internetowych to moja podstawowa usługa, dlatego też od niej zacznę omawiać, współpracę ze mną.

W pierwszym kroku współpracy ustalam: czego ma dotyczyć strona www?, jaką branżą się zajmujesz? – pozwoli mi to bardziej precyzyjnie przygotować wycenę Twojej przyszłej witryny.

W kolejnym kroku ustalam schemat blokowy projektowanej strony: jakie i ile zakładek chcesz umieścić na stronie oraz co ma być ich zawartością.

Pomocne zapewne będzie to, abyś wysłał mi przykładowe linki do innych witryn podobnych do Twojej działalności.

Jeśli chcesz mieć sklep to potrzebuje wiedzieć: jakiego rodzaju produkty będziesz sprzedawał. Czy będą to produkty fizyczne czy np. cyfrowe np. ebooki, kursy i szkolenia? oraz ile tych produktów planujesz mieć?

Jeśli chcesz sprzedawać produkty fizyczne, tj. odzież lub biżuteria, to: czy będą to produkty z wariantami?

Pytania te są niezbędne, by rzetelnie i uczciwie przygotować wycenę stronę www, lub sklepu internetowego. Jeśli wycena strony lub sklepu Tobie odpowiada, to przygotowuję i wysyłam umowę na wykonanie strony www, po jej podpisaniu wystawiam fakturę zaliczkową na 25% wartości wycenionego.

Krok II – hosting, domena i materiały na stronę

W tym etapie ustalam: czy posiadasz już domenę (adres strony) oraz hosting? Jeśli nie, to doradzę, gdzie możesz ją kupić. Polecam usługi: dhosting.pl

Następnie udostępniasz mi dane dostępowe do domeny oraz hostingu i zaczynam pracę na stronie.
Przesyłasz mi materiały na stronę: teksty, swoje uwagi, zdjęcia. Jeśli nie masz własnych zdjęć, to korzystam z moich zasobów – mam dostęp do płatnych zdjęć, za które Ty nie płacisz. (te szczegóły są także zapisane w naszej umowie).

Moje projekty stron internetowych i sklepów, tworzę w oparciu o motyw Astra Pro oraz Elementor Pro, na które mam licencje, a Ty jako mój klient otrzymujesz wszystkie aktualizacje w ramach ceny projekt.

Każdy projekt strony jest przygotowywany pod potrzeby klienta. W pierwszym etapie projektuję stronę główną i przesyłam ją do Twojej oceny. Po akceptacji projektu strony głównej, kontynuuje dalsze prace nad projektem.

Po zakończeniu prac projektowych i po uruchomieniu strony przesyłam Tobie dane dostępowe do strony (profil WordPress) oraz instrukcję, jak edytować stronę, tak abyś mógł samodzielnie wprowadzać zmiany i aktualizacje.

W ramach ceny projektu po jego uruchomieniu zapewniam 30 – dniowe bezpłatne wsparcie techniczne.

Na koniec oczywiście wystawiam fakturkę końcową zgodnie z naszą umową.

Zadzwoń: 698 754 785

Dlaczego do zbudowania strony internetowej na WordPress polecam jednoosobowe firmy

Z kilku powodów. Pierwszy to oczywiście cena. Utrzymanie Agencji wiąże się z wysokimi kosztami. Agencja w kosztach projektu musi utrzymać swoje biuro, programistę, przedstawiciela handlowego, web designera, szefa itp.

Wybierając do tworzenia strony www freelancera płacisz tylko za jego czas, jaki poświęci na wykonanie Twojej strony internetowej.

W większości przypadków osoby takie mają niskie koszty utrzymania działalności, co może mieć bezpośrednie przełożenie na cenę dla klienta końcowego.

Kolejnym bardzo istotnym powodem jest komunikacja. W agencji z jedną osobą podpisujesz umowę i podajesz swoje wytyczne, wymagania, oczekiwania. Inne osoby będą wykonywać stronę internetową. W razie poprawek, czy różnych problemów nie ma jednej osoby, która jest odpowiedzialna za Twój projekt.

Klient jest zazwyczaj traktowany przedmiotowo, a nie podmiotowo. I nie jest to to mój wymysł. To słyszę dość często od swoich klientów.

Strony internetowe na WordPress: Zadzwoń po bezpłatną wycenę

Wybierając jednoosobową firmę jako wykonawcę swojej strony internetowej na WordPress, komunikujesz się od początku do końca projektu z jedną osobą, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za Twój projekt.

To jej przedstawiasz swoje oczekiwania, wskazówki, to od niej wymagasz sprawnej i bezproblemowej realizacji Twojego projektu.

Komunikacja jest szybka i nie ma zabawy w „głuchy telefon”, bo ktoś coś nie zrozumiał, czy źle przekazał. A przynajmniej tak powinno być.

Strony www na WordPress i pozycjonowanie SEO optymalizacja

Jeśli potrzebujesz strony www, to na pewno chciałbyś, aby było na niej jak najwięcej ruchu. Nawet najlepsza strona internetowa bez ruchu jest nic niewarta i bez sensu, jak sklep w lesie – nikt tam nie trafi.

Dlatego pewnie myślisz o jej promowaniu, tak by jak najwięcej osób dowiedziało się o niej. Jeśli będziesz chciał zlecić marketing internetowy osobom trzecim, najlepiej, aby były to te same osoby, które tworzyły Twoją stronę.

A przynajmniej mają taką wiedzę na temat stron internetowych, by dobrze zoptymalizować ją pod SEO. Nie da się skutecznie pozycjonować strony bez dobrej optymalizacji SEO. Brzmi jak banał? Nie do końca.

Często słyszę od swoich klientów, że płacą co miesiąc spore kwoty za roczne umowy na pozycjonowanie ich stron, które jak się okazuje nie są nawet w minimalnym stopniu przygotowane pod SEO.

Pozycjonowanie SEO - płać tylko za efekt

Nieuczciwość firm to jedna strona medalu, a niewiedza i łatwowierność to druga rzecz. Nie podpisuj nic, jeśli nie masz choć minimalnej wiedzy. No i oczywiście najważniejsze – płać za efekt.

Wszyscy moi klienci zamawiając stronę u mnie optymalizację SEO mają w standardzie. Nieważne, czy jest to tylko strona firmowa, wizytówka, czy e-sklep. Strona zawsze jest zoptymalizowana SEO pod wyszukiwarkę Google.

Jeśli jedna firma tworzy stronę www, a druga zajmuje się pozycjonowaniem, komunikacja jest utrudniona i przy braku efektów, zaczyna się szukanie winnego. Ty tracisz czas, klientów i pieniądze.

Wybierając jedną osobę masz pewność, że weźmie ona pełną odpowiedzialność za Twoją stronę.

Tworzenie stron www - spytaj o późniejszą edycję strony

Nie zapominaj o późniejszej edycjiTwojej strony internetowej. Najlepiej jakbyś mógł robić to samodzielnie w sposób szybki i prosty. Dlatego warto wybierać strony internetowe oparte o WordPress.

Zwłaszcza jeśli są zrobione intuicyjnym edytorem Elementor.

Dzięki temu, w łatwy sposób mogą to robić samodzielnie. Poza tym, zawsze mogą liczyć na moje wsparcie.

Tworzenie stron internetowych – tego wymagaj!

Wszystkie ustalenia co do strony www – ceny, efektów zapisz w umowie. Zabezpieczysz się dzięki temu i będziesz miał podstawę, by dochodzić swoich praw.

Jeśli Twoja strona internetowa ma być zbudowana np. na WordPress, ustal co z licencją na motyw/szablon WordPress.

Kto za niego płaci oraz czy jest aktualny, i co z opłatami w przyszłości – licencje zazwyczaj są na rok. I po roku często bywa, że motyw jest nieaktualny, a przez to narażony na ataki hakerskie.

Nagminnie spotykam się z sytuacjami, że klienci mają swoje strony internetowe na nieaktywnych motywach, które w końcu przy kolejnej aktualizacji WordPressa „wykrzaczą się” lub wpuszczą wirusa.

Pamiętaj o kopiach swojej strony internetowej

Gdy coś pójdzie nie tak i Twoja strona internetowa przestanie działać, trzeba mieć jej aktualną kopię, którą możesz z powrotem przywrócić. Jeśli strona postawiona jest na ogólnie znanym WordPress, nie będzie problemu by nawet samodzielnie przywrócić kopię zapasową strony. Są wtyczki WordPress, które szybko i prosto spakują Twoją stronę do jednego pliku, który możesz potem zaimportować.

Ustal kto jest prawnym właścicielem domeny dla Twojej strony internetowej

Jeśli nie masz wykupionej domeny i ma to zrobić za Ciebie firma tworząca stronę internetową, zadbaj o to, abyś to Ty był właścicielem domeny. Zdarzały się przypadki, że klienci odchodzili w bólach od firmy, która zrobiła im stronę internetową i był duży problem z domeną, ponieważ – oficjalnie – to firma tworząca stronę www była jej właścicielem. Pamiętaj! Domena to Twoja własność.

Wybierając domenę i hosting zrób chociaż minimalne rozeznanie zarówno w cenach, jak i jakości usług. Nie zawsze sugeruj się ceną. A szczególnie ceną za pierwszy rok użytkowania.

Bezawaryjny i szybki hosting to jedna z podstaw Twojego e-sukcesu. Nie polecam najtańszych lub darmowych hostingów.

Jeśli masz taką możliwość to zasięgnij opinii kogoś, kto ma już wykupioną usługę u danego operatora i może z doświadczenia ocenić firmę.

Z dużą rezerwą podchodź do opinii w internecie, które (często) pisane są na zamówienie. Jeśli chodzi o ceny, to zorientuj się, jak to wygląda po roku przy przedłużaniu usług.

Zazwyczaj, jeśli coś jest tanie lub za darmo w pierwszym roku, to przy przedłużaniu zapłacisz naprawdę dużo. Dotyczy to głównie największych usługodawców na rynku.

Strony internetowe dla firm

Kolejny temat ma na celu uświadomienie potencjału strony internetowej dla Twojej firmy. Dotyczy zwłaszcza małych lokalnych firm, dla których wystarczająca jest obecność na Facebooku, a która sprowadza się jedynie do założenia profilu, wrzucenia logo i 3 wpisów na dobry początek. I na tym często kończy się marketingowa obecność przedsiębiorstw w internecie.

Opinia, że strona jest tak naprawdę niepotrzebna i stanowi jedynie miły dodatek na wizytówce, bierze się stąd, że sporo firm zakłada stronę w nadziei, że to wystarczy, a strona internetowa „sama na nas zarobi”.

Firmy nie chcą inwestować w promowanie online swojego biznesu, bo albo się na tym nie znają, albo mają przykre doświadczenia z nieuczciwymi dostawcami tych usług.

Sama strona internetowa nie wystarczy, trzeba zainwestować w promowanie

W chwili obecnej tak już niestety się nie da. Minęły czasy, kiedy 10-15 lat temu wystarczyło mieć stronę www, czy fanpejdż na Facebooku, żeby czerpać profity i „łapać” sporo klientów.

W obecnych czasach wstawianie ogłoszeń na OLX, czy kilku postów na Facebooku, to zdecydowanie za mało.

Należy poważnie rozważyć promowanie. Wielu przedsiębiorców wzbrania się przed promowaniem, a jednocześnie wydają ogromne kwoty na działania, które przynoszą mizerny efekt typu ulotki, banery, czy ogłoszenia w gazetach, których praktycznie nikt nie czyta.

W odniesieniu do tradycyjnych form reklamy, marketing internetowy jest stosunkowo tani. Dla przykładu: działając w mieście ok 10 -tysięcznym jesteś w stanie dotrzeć ze swoją reklamą na Facebooku do każdego, kto używa Facebooka. Koszt to ok. 500 zł. Która tradycyjna reklama w takiej kwocie da Tobie taki efekt?